May252020

1001 Belgesel – Aramızdan Birileri (Yön: Şehbal Şenyurt Arınlı)

“1001 Belgesel” gösterimlerinde Aramızdan Birileri (2009, 78’, Yön: Şehbal Şenyurt Arınlı) filmi 25-31 Mayıs tarihlerinde izlemeye açık olacak. Şehbal Şenyurt Arınlı ve Nalan Sakızlı ile söyleşi 30 Mayıs Cumartesi 21:00’da Belgesel Sinemacılar Birliği Youtube kanalında.

Aramızdan Birileri (2009, 78′, Yön: Şehbal Şenyurt Arınlı)

Film Gösterim Linki: https://bit.ly/2ysH3Bk

Tarih: 25 – 31 Mayıs

Şehbal Şenyurt Arınlı ve Nalan Sakızlı ile Söyleşi

Belgesel Sinemacılar Birliği Youtube Kanalı: https://rb.gy/zlo5og

Tarih: 30 Mayıs 21:00

Film Hakkında

Aramızdan Birileri (2009, 78’, Yön: Şehbal Şenyurt Arınlı). Belgesel, her yüz kişiden birinin maruz kaldığı şizofreni hastalığından etkilenen hastaları, hasta yakınlarını, toplumsal damgalamaya karşı mücadelelerini konu almaktadır.

İki çocuğunun ölümü ve ardından son çocuğunun şizofreniye yakalanması ile yaşadıklarını “Anılarım, Acılarım ve Şizofreni” adlı kitapta toplayan Aysel Doğan ve yönetmenin kız kardeşi Feryal Şenyurt , anne Akgün Şenyurt belgeselin ana karakteridir.

Toplumsal damgalama nedeniyle tedaviyi reddeden Feryal Şenyurt ile bir yandan hastalıkla ve diğer taraftan toplumla mücadeleyi sürdüren ve dünyanın ilk ve tek şizofren dans grubunu kurarak Hollanda’da gösterilere çıkan Cemil, Bülent, Canan, Dilek ve diğer hastaların yaşadıkları tutunma çabalarındaki paradoks belgeselin dramatik kurgusunu oluşturmaktadır.

Belgesel, hastalığı anlatmaktan çok, farklı algılama ve davranışlara sahip olmaları nedeniyle sosyal hayatın dışına itilen şizofreni hastalarına yönelik damgalamaya karşı bireysel-toplumsal bir eleştiri niteliğindedir.