Şub132018

BSB, ANADOLU ÜNİVERSİTELERİ İLETİŞİM VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE YÖNELİK BELGESEL SİNEMA ALANINDA PROJE GELİŞTİRME VE SUNUM ATÖLYELERİNİ TAMAMLADI

BSB, ANADOLU ÜNİVERSİTELERİ İLETİŞİM VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE YÖNELİK BELGESEL SİNEMA ALANINDA PROJE GELİŞTİRME VE SUNUM ATÖLYELERİNİ TAMAMLADI.

·     GENÇ-DES fonu desteği ile Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi, 100.Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Eğitim programının temel amaçlarından biri, uluslararası ortak yapımlara taraf olmak konusunda Türkiye sinema alanında eğitim alan gençlerin yolunu açmak ve ileride uluslararası ortak yapımlar, ulusal ve uluslararası fonlar yoluyla üretilecek belgesel filmlerin sektöre yeni finansal kaynak akışı getirmesine zemin sağlamak.

·      Bu atölye sayesinde Türkiye’de sinema alanında eğitim alan üniversite öğrencilerine, belgesel film projeleri ile uluslararası üretim ağına nasıl dahil olunabileceği konusunda fikir sahibi olacak, ileride belgesel film projeleriyle, uluslararası ortak yapımlara taraf olabilmelerinin yolunu göstermek.

·       Bu atölye ile Türkiye’ de sinema alanında eğitim alan öğrencilerin, belgesel filmler konusunda, uluslararası standartları, beklentileri ve metodolojileri tanımalarını sağlamak.  Fikir aşamasından filme giden yolda karşılaşacakları zorlukların üstesinden gelebilmeleri için yöntem ve yol göstermek.

·   Atölye, Anadolu’da ki üniversiteler arasından seçilecek 5 üniversitenin, ilgili bölümlerinde okuyan ve atölyemize katılan yaklaşık 150 öğrencinin, uluslararası mali kaynaklara, ortak yapım, dağıtım, gösterim olanaklarına erişim yöntemleri hakkında bilgilendirmek.

·       Anadolu Üniversiteleri İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültelerine yönelik Belgesel Sinema alanında Proje Geliştirme ve sunum Atölyeleri etkinliğini belgesel sinema alanında yetişecek gençlerin ulusal ve uluslararası alandaki sektör eğilimleri, uygulamadaki yeni gelişmeler hakkında bilgilendirmek.

·       Eser sahiplerinin ve yapımcılarının, filmlerini iyi koşullarda yapmasını ve yenilerine başlamak için kaynak ayırabilmesini sağlayabilmek için uluslararası ortak yapımlar, fonlar, dağıtım ağları ile ilgili bilgileri paylaşmak ve yapacakları projeler için bu alanlara ulaşabilmeleri için girişimde bulunmalarını sağlamak.

ii) GERÇEKLEŞME ÖZETİ:

Etkinlik 3 aşamalı olarak 5 üniversite’de, 4 İletişim ve 1 Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleştirildi. İkişer gün süren ilk aşamada, genel olarak belgesel sinema bilgisi, türleri, yaklaşım biçimleri üzerine konuşularak örnek filmler gösterildi; bir fikrin geliştirilmesi ve proje haline getirilmesi anlatıldı.

Yine ikişer gün süren ve ilkinden yaklaşık bir ay sonar gerçekleştirilen 2. Aşamada, öğrencilerin geçen sure zarfında hazırladıkları projelerin geliştirilmesi; sunum teknikleri üzerine topluca ve birebir çalışmalar gerçekleştirildi.  Her okulda yapılan nihai sunumlar sonrası, okuldan öğretim üyelerinin de katılımıyla en başarılı gelişim gösteren ikişer projenin seçimi yapıldı.

Üçüncü ve son aşamada, her fakülteden seçilen ikişer öğrenci ve birer öğretim üyesi İstanbul’a davet edildi. Burada yapılan iki günlük etkinliğin ilk gününde projelerin sunumları üzerine bir kez daha birebir çalışmalar yapıldı. İkinci gündeyse, yurtdışından 1, yurtiçinden 6 alanında uzman profesyonel ile öğrencilerin yuvarlak masa toplantılarında biraraya gelmesi; öğrencilerin proje sunumlarından sonar deneyim paylaşımı ve meslek büyüklerinin tavsiyelerini dinlemeleri, gelecekteki yolları üzerine görüş alış verişinde bulunmaları sağlandı.