Kas142021

Campus İstanbul’a Katılacak 12 Proje Belli Oldu

Campus İstanbul’a Katılacak 12 Proje Belli Oldu!

‘Kültürel Miras Olarak Belgesel Sinemanın Geliştirilmesi’ Projesinin ana etkinliklerinden biri olan Campus İstanbul belgesel proje geliştirme ve profesyonel eğitim programı, 1-5 Aralık 2021 ve 23-27 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek 5’er günlük iki atölye ile başlıyor. Katılımcılar, öyküleme, bütçe ve finans planı yapımı, trailer üretimi, sunum yapma teknikleri, ortak yapımcılarla çalışma yöntemleri, dağıtım stratejileri oluşturma gibi alanlarda derinlemesine beceriler kazanacaklar.

Türkiye’nin Kültür Mirası ile ilgili tematik odağı olan proje çağrısı Haziran 2021’de açıldı ve 30 Eylül 2021 tarihinde sona erdi. Başvuran projeler, değerlendirme kurulu tarafından, temaya uygunluk, konu, dramatik potansiyel, karakterler, hikaye ve erişim, yönetmen ve yapımcı, yönetmenin motivasyonu, yaratıcı yaklaşımı ve fikirleri, projenin bulunduğu aşama ve yapım takvimi, bütçe ve finans planı, trailer ve filmin uluslararası potansiyeli gibi kriterler üzerinden titizlikle değerlendirildi. Campus İstanbul’a katılan 12 proje, iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek atölyeler boyunca alanında uzman eğitmenlerle birlikte geliştirilerek uluslararası market ve forumlara sunum yapmaya hazır hale getirilecek.  Atölyeler sonunda seçilecek iki proje, Mayıs 2022’de DOK.fest München’de düzenlenen Master’s Pitch’e katılmaya hak kazanacak. Seçilen iki ekip, uluslararası belgesel endüstrisinin karar vericilerinden oluşan bir panelin önünde projelerini sunma fırsatı bulacak.

Campus İstanbul’a Katılacak Projeler:

 • Dağbaşında Bir Düş: BAKSI / Burcu Esenç, Umut Eğitimci
 • UM / Ezgi Otuz Çınlar, Recep Süleyman Önüt
 • İstanbul’un Sesli Rüyaları / Anıl Eraslan, Kıvılcım Akay
 • Altın Humması / Yavuz Gözeller, Hilal Şenel
 • Masters of Life / Berna Kahraman, Onur Akmehmet
 • Vibe Istanbul / Nafise Esmael Motlag, Saeed Nasiri
 • Ve Arılar Köyü Sardı / Etna Özbek, Burak Karamete
 • (Sadece Yüzünüzü Değil) Ruhunuzu da Yıkayınız / Eser Epözdemir
 • Çakıl Taşından Uyduya / Pınar Sevilmiş, Sami Morhayim
 • Hep Yanımda Kal / Emrullah Erbay, Mahmut İslam Bilir
 • Koca Dünya / İlknur Yakupoğlu, Burcu Yeşilbaş, Can Deniz Şahin
 • Girağ / Erhan Arık
Tünel Kültür Sanat Derneği, Documentary Campus ortaklığı, İstanbul Cinema Network ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin işbirliği ve DOK.fest München’in katılımıyla gerçekleşen Campus Istanbul’un parçası olduğu Kültürel Miras Olarak Belgesel Sinemanın Geliştirilmesi Projesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.