Tem272016

Telif Hakları Online Yayıncılık

TELİF HAKLARI ONLINE YAYINCILIK

telif_ust_bant

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı desteği ve AG DOK (Alman Belgesel Sinemacılar Birliği) ortaklığıyla gerçekleştirdiği ‘Telif Hakları ve Internet Yayıncılığı Projesi’, Türkiye’ye özgü alternatif bir telif dağılım modelinin tasarlanması ve sinema eserlerinin izleyiciye yasal yollardan online olarak ulaştırılması için gerekli teknik altyapının analiz edilmesi amacıyla hazırlanan özel bir projedir.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Medya Hibe Programı tarafından desteklenen proje kapsamında farklı sinema türlerindeki ürünlerin ülkemiz alanında kısıtlı yayın ve dağıtım ortamını aşmaya programlı bir digital tanıtım-dağıtım ağı oluşturulması, yeni medya alanındaki izleyiciye ulaşarak Türkiye sinema sektöründeki aktörlerin kapasitelerinin güçlendirilmesi, AB ülkeleri ve Türkiye’deki aktörler arasında sürdürülebilir bir ağ oluşturarak Türkiye konulu görsel arşiv materyallerini tanıtarak dağıtım ve paylaşımının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje Özel Hedefleri

 1. AB ülkeleri sinema sektöründe uygulanmakta olan telif hakları dağılım modellerinin incelenerek Türkiye Sinema için işlevsel bir model tasarlanması. Telif Hakları konusunda uluslararası alana entegrasyon için bilgi ve altyapı oluşturulması.
 2. AB ülkelerindeki Online Video Yayıncılık uygulamalarını inceleyerek, Türkiye’de üretilen görsel-işitsel eserlerin son kullanıcıya yasal yollardan online olarak ulaştırılmasının teknik altyapı gereksinimlerini, modellerini analiz edilmesi.
 3. BSB Dijital Video Kütüphanesinin içeriğini Türkiye ve AB ülkeleri yapımlarıyla zenginleştirerek telif hakları koruma altına alınmış sinema eserlerinin izlenebildiği bir merkez oluşturulması.
 4. Oluşturulan model ile stok görüntü satışlarını da işlevsel hale getirerek yeni üretimlere ek finansman kaynakları oluşturulması.

Temel Faaliyetler

 • BSB Dijital Video Kütüphanesi’ne telif hakları izinleri alınmış 150 yeni belgesel film ve 50 saatlik stok görüntü aktarılması,
 • Proje web sitesi ile film ve arşiv bilgilerinin yer aldığı Online Video Katalog hazırlanması
 • Alan profesyonellerinin katıldığı iki ayrı uluslararası panel düzenlenmesi
 • Türkiye Sineması Telif Hakkı Takip-Toplama-Dağılım Modeli Hukuk Analiz Raporu, Türkiye’de Online Video Yayıncılık Konulu
 • Teknik Analiz Raporu hazırlanması
 • Telif Hakları Alanında Farkındalık Yaratacak 3 adet Kamu Yararı Spot Filmi yapılması
 • Proje tanıtım filmi ve proje raporları Kitap + DVD formatında hazırlanması

Proje Ekibi

Yasin Ali Türkeri – Proje Koordinatörü
Anıl Özoğlu – Proje Koordinatörü Asistanı
Mehmet Özgür Candan – Teknik Koordinatör
Bingöl Elmas – Teknik Görevli

Site linki : http://www.telifvesinema.com/

alt_bant_k