Şub232017

GECE – GÜL BÜYÜKBEŞE

2016 – 45 Dk

“.. …..Ben Ordu’danım. Fatsa’dan, Perşembe’den, Perşembe’ye bağlıyız. Arkadaşlar da işte Fatsa’dan, Gölköy’den, Bulancak’tan geliyor. Sezon başlarken bulurum hepsini, geliriz bir araya… Beraber çalışıyoruz kaç zamandır, hep beraber.

Kışın uzun her günü şöyle geçer; akşam saat dörtte kayıklar denizden çıkar. Avını yapar, küçük kayığa balığı aktarır. Sonra kayık kıyıya gelir. Boşaltırız, az çok, iş biter. Çadıra geliriz. Herkes çayını içer, çorbasını içer, uyuyan uyur. Tabi eğer kayık bir daha gelmezse… Gelirse, iş yine devam eder. Ardı yok yani bunun, gecede belki kayık ağ atarsa, 4 ağ – 5 ağ, sabaha kadar uyuma şansın yok yani.

Biz şimdi yağmur yağarken çalışıyoruz. Kar yağarken çalışıyoruz. Eksi 20 derecede, eksi 10 derecede çalışıyoruz. Hep mecburiyetten… Mecbur boşaltacaksın hamsiyi, boşaltmadın mı çürüyecek, mal gidecek fabrikaya un olmaya. Kasa yapmak lazım hamsileri… Mecbur boşaltacaksın hamsiyi; boşaltmadın mı, aç kalırsın. Sıkıntılıdır bir hayattır yani…

Anlıyorsunuz siz de, bizim burada sosyal hiçbir yaşantımız yok insan olarak, işçi olarak. Aha görüyorsun zaten her şeyi, çadırı, yemekhaneyi, yatakhaneyi….”

Adı; Ferhat Öztürk. Hamsi avcılığının hikayesi anlatılmamış kısmının kahramanlarından.

Zamanı tersinden yaşayanlardan; GECE çalışıp gündüzü görmeyenlerden…

Ferhat Çavuş; hamsi avcılığının kara kısmından sorumlu. Hamsi avcılığının bir görünen bir de görünmeyen yüzü var; gırgır teknelerinde çalışanları, tayfaları, yaptıkları işi hemen herkes bilir de, 6 ay boyunca derme çatma bir çadırda günlerini geçirip, otobüs yatakhanelerinde uyumaya çalışan kara takımını pek kimse bilmez.

Kara takımı, yaklaşık 20 kişiden oluşur. İşleri gırgır teknesinde avlanan ve kendilerine ulaştırılan balığı, sabah 04.30’da başlayan balık mezadına yetişecek hale getirmek, yani temizleyip kasalamaktır.

Bu hummalı faaliyet gece boyu sürer; gün ışığı ise dinlenmek, uyumak, yemek yemek, sohbet etmek, biraz olsun soluklanmak için işçiye kalır.

Gece/Karanlık isimli belgesel Ferhat Çavuş’u, Özer’i, Ali’yi, Simitçi ve Gardiyanı; Rambo’yu, Selçuk’u, Mesut Hoca’yı anlatıyor…

Kışın uzun gecelerini balık paketlemede, gündüzlerini otobüsten bozma yatakhanelerde, uzun ve nemli yaz günlerini ise az sayıda hayvanın peşinde, küçücük fındık bahçelerinde geçirenleri…

Ekmeğini taştan çıkartmak zorunda olan yoksul, konuşkan, dürüst ve çalışkan insanları…
Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XcmYdH9irxE
Yönetmen – Gül Büyükbeşe
Yapımcı – Melis Ezgi Yaman
Görüntü Yönetmeni – Hayri Çölaşan
Kameraman – Alper Tunga Türkdoğan, Cevat Güzeldere, Hayri Çölaşan
Sesçi – Fatih Aksop
Işık – Sami Demirci, Murat Sipahi
Kurgu – Nuri Leblebici
Helikopter Kamera Operatörü – İlhan, Alper Tunga Türkdoğan
Jimmy Jip Operatörü –
Slider Operatörü – Alper Tunga Türkdoğan, Hayri Çölaşan
Kamera Asistanı – Adem Püsküllü