2015 – 2017 YILI KURULLAR VE ÜYELERİ

MUSTAFA ÜNLÜ

1963 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. Öğrenciliği sırasında çeşitli dergi ve gazetelerde çalıştıktan sonra, sırasıyla TRT haber merkezi, 32. Gün haber programı’nda çalıştı. 1989’yılından itibaren belgesel sinema alanına girdi ve pek çok filme yönetmen, yapımcı, metin yazarı olarak imza attı.

Çeşitli fakülte ve yüksek okullarda yönetmenlik ve belgesel sinema dersleri verdi. Halen ortağı olduğu Kutup Ayısı Belgesel Yapımlar şirketi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.


ERDEM MURAT ÇELİKLER

erdem-murat-celikler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesinden Sinema-TV Yüksek lisansı derecesini aldı. Belgeselleri yurt içi ve yurtdışında çeşitli festivallerde gösterildi ve yarıştı. Bunlardan Discovery Channel için çekilen kısaları PromaxBDA Gold yayıncılık ödülünü, bağımsız uzun metraj belgeseli Herkes Uyurken Altın Portakal İlk Belgesel ödüllerini aldı. 2012 Yılından itibaren yönetiminde yer aldığı BSB Belgesel Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği bünyesinde 2013, 2014 yıllarında Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivalinin yönetimini üstlendi.

TRT Belgesel Ödülleri etkinliğinde ön jüri ve jüri görevlerinde bulundu. BSB yönetimindeki görevine “1001 İnsan Hakları Belgeselleri” projesinin organizasyonunu da sürdürerek devam etmesinin yanı sıra çeşitli kurumlar için ve bağımsız filmler üretmeye devam ediyor.


MEHMET ÖZGÜR CANDAN

mehmet-ozgur-candan1979 Kocaeli doğumlu. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Mezunu. Üniversite yıllarında fotoğraf çalışmalarına başladı ve dijital video-kurgu sistemleri üzerine çalıştı. 2006 yılında ESR Film Yapım Reklam Tanıtım Ltd. Şti.’nin kurucuları arasında bulundu. 2007 yılından beri BSB(Belgesel Sinemacılar Birliği) üyesidir.


ÖZGE AKKOYUNLU

ozge-akkoyunlu1998 yılında TRT’de Belgesel Bölümü’ne girdi. Çeşitli belgesel projelerde, farklı yönetmenlerle çalıştı.

2004 yılından bu yana yönetmen-yapımcı olarak kendi belgesellerini yapıyor ve daha çok insan hikayeleri üzerine çalışıyor .

Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi.


KEMAL ÖNER

kemal-oner1956 yılında Eskişehir’de doğdu. 1980 yılında Anadolu Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Ardından Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema Televizyon bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Üniversite bünyesinde eğitim programlarının yansıra TRT’ye çeşitli haber programları yaptı. ‘Kaldırım Serçesi’ ve ‘Keşanlı Ali Destanı’ televizyon filmlerinin görüntü yönetmenliğini yaptı. 1992 yılında Akademi Prodüksiyon’u 3 arkadaşı ile birlikte kurdu.

Şu anda ortağı olduğu Akademi Prodüksiyon’da televizyon dizileri, sinema filmleri yapmaya devam etmektedir. Ayrıca Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kuruluşundan beri üyesidir. 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivaline Belgesel Juri üyesi olarak katılmıştır.


BAHRİYE KABADAYI DAL

bahriye-kabadayi-dal1977, İstanbul doğumlu. 1998 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümü mezunu. 1997’de VTR belgesel ekibine ve Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) çalışmalarına katıldı. 2013’e kadar VTR’de çalıştı. BSB tarafından düzenlenen etkinlik ve organizasyonlarda aktif olarak görev aldı. 2009’da İstanbul- 12. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali yönetmenliğini üstlendi. İlk uzun metrajlı belgeseli Devrimci Gençlik Köprüsü ile Euromed- Meda Films Development’a katıldı (Fas-2006). 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin açılış filmi olan film 2008 yılında SİYAD En İyi Belgesel Film Ödülü’ne lâyık görüldü. 2008’de BABİL Toplum Kültür Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği kurucuları arasında yeraldı. 2013’te yapım ve yönetimini Burak Dal ile üstlendiği “Boğaziçi Balıkları” belgeseli TRT Belgesel Ödülleri yarışmasında ikinci oldu. Aynı yıl Tarçın Film’i kurdu. Son filmleri; Hakkari’nin Gizemli Taşları (2014), Baksı-Ütopyadan Gerçeğe (post prodüksiyon aşamasında). Avrupa Belgeselciler Ağı (EDN) üyesi. BSB yönetim kurulu üyesi.


2015 YILI ÖNCESİ KURULLAR VE ÜYELERİ İÇİN TIKLAYINIZ